Minisun | D-vitamiin
D-vitamiin ehk nn päikesevitamiin on keeruline orgaaniline aine, mis osaleb terves reas inimorganismile olulistes protsessides.
1864
page-template-default,page,page-id-1864,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,boxed

D-vitamiin

   

D-vitamiin ehk nn päikesevitamiin on keeruline orgaaniline aine, mis osaleb terves reas inimorganismile olulistes protsessides. D-vitamiini sünteesitakse nahas ultraviolettkiirte toimel või see satub inimese organismi koos toiduga.

D-vitamiini peamiseks funktsiooniks on aidata organismil kaltsiumi omastada, et meie luud ja hambad kasvaksid õigesti ning oleksid terved. D-vitamiin tagab lapse normaalse kasvu ja luustiku arengu.

D-vitamiin on eriti oluline naiste jaoks, kuna nad kaotavad raseduse ajal ja lapse rinnaga toitmise tõttu rohkem kaltsiumi kui mehed. Kui naisel on D-vitamiini vaegus, siis võib tal vananedes tekkida osteoporoos. See on väga ohtlik haigus, mille korral luud hõrenevad ja muutuvad väga hapraks ning suureneb luumurdude oht.

Kuna D-vitamiin aitab organismil kaltsiumit omastada, mängib see tähtsat rolli luukoe tugevdamises. Samuti on D-vitamiin oluline koordinatsiooniks ja lihasjõu säilitamiseks. Eakatel inimestel, kes ei viibi värske õhu käes ja kelle menüüs puudub kala, on suur risk saada kukkumisel või põrutuse korral luumurd. Seepärast peavad kõrges eas inimesed osteoporoosi ravimisel kindlasti tarvitama D-vitamiini.

 

dcap

D3 vitamiin osaleb immuunsüsteemi töös, aidates kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele.

 

Talvel on D-vitamiini tase kehas madalam kui suvel. Kuna puutume talvel vähem päikesekiirtega kokku, aeglustub organismis D-vitamiini süntees.

 

Suveajal saab piisava koguse D-vitamiini, kui viibida päikese käes 2–3 korda nädalas 20–30 minutit kella 10.00 ja 14.00 vahel ja lasta päikesel mõjuda vähemalt 40% kehast. Suvel kogutud D-vitamiini varudest jätkub siiski vaid ligikaudu kolmeks kuuks. Lisaks sellele väheneb D-vitamiini süntees nahas vanuse kasvades ning sünteesivõimet vähendavad tumedam nahavärvus ja päikesekaitsevahendite kasutamine.

 

Kui viibite päikese käes harva, küsige arstilt saatekiri D-vitamiini taseme kontrollimiseks vajaliku analüüsi tegemiseks. Norm on vähemalt 75 nmol/l, aga kui näitaja on alla 25 nmol/l, võib tekkida osteomalaatsia – haigus, mille korral on ainevahetus häiritud ja luumurdude esinemise oht kasvab järsult.